Tahir Elçi için...

29.11.2015 rusencakir.com

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te öldürülmesinden bir gün sonra yaptığım periscope yayınının metni:

Türkiye’de Kürt sorununun gelişiminde bazı anlar dönüm noktası olmuştur. 5 Temmuz 1991 günü evinden alınan Diyarbakır HEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın cansız bedeninin iki gün sonra Ergani yakınlarında bulunması, Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da suikaste kurban gitmesi gibi.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi de bir dönüm noktası olmaya aday. Halbuki, en azından şimdilik Elçi’nin kimler tarafından, nasıl ve niçin öldürüldüğü yolunda kesinleşmiş bilgilere sahip değiliz.

Geniş kamuoyu Tahir Elçi’yi bir canlı yayındaki sözleriyle tanıdı. Elçi aleyhine, PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini belirttiği için acımasız bir linç kampanyası başlatıldı. Ardından tabii ki hakkında soruşturma açıldı. Polisin Elçi’yi 20 Ekim günü Diyarbakır Barosu’nda gözaltına alma görüntülerini unutmak mümkün değildir.
Elçi’nin bütün bu yaşananlardan kısa bir süre sonra öldürülmüş olması, ister istemez, tesadüf/kaza’dan ziyade kasıt/suikast ihtimalinin ön plana çıkmasına neden oldu.


Sosyal medyaya yansıyan görüntüler, Elçi’yi öldüren kurşunun güvenlik güçlerine ait bir silahtan çıkmış olma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Fakat Elçi’nin polisler ya da onlarla çatışan siviller tarafından mı öldürüldüğü bir şekilde netleşse bile, bu cinayette bir kasıt olup olmayacağını öğrenmemiz hiç de kolay olmayacak.
Öncelikle, son dönemdeki benzer olayların tümünde olduğu gibi Elçi cinayeti soruşturmasına da gizlilik kararı alındı. Muhtemelen kısa süre içinde yayın yasağı da gelecektir. Öte yandan Türkiye son derece kutuplaşmış bir halde, taraflar, daha Elçi’nin ölüm haberini alır almaz suçluları ilan etmiş durumdalar ve yaşanacak herhangi bir gelişmenin, yeni bir bilginin onların tutumunu değiştirebilmesi pek zor.

İşin acı tarafı, Tahir Elçi tam da bu tür kutuplaşmaların ötesinde, Kürt sorununun çözümü ve kalıcı barışın tesisi için ihtiyaç duyulan sağduyulu, serinkanlı az sayıdaki kanaat önderinden biriydi. Gençliğinde devletin işkencehanelerinde gösterdiği direnişle efsaneleşen, en kritik anlarda insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden Elçi, aynı cesareti, başta PKK olmak üzere Kürt siyasi hareketini eleştirmekte de gösteriyordu. Bunun son örneği, yakın döneme damgasını vuran ‘hendek siyaseti’ diye özetlenen özyönetim ilanı ve öz savunma ısrarına karşı eleştirel ve tavizsiz duruşudur.
Öldürülmesinden önceki son sözlerinin ‘İnsanlığın bu ortak mekanında, silah, çatışma, operasyon istemiyoruz; savaşlar, çatışmalar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz’ olması anlamlıdır. Burada sadece devlete değil PKK’ya da çağrı yaptığı açıktır ve ölümü de insanlığın o ortak mekanında devlet ile PKK arasındaki bir çatışma yüzünden olmuştur.

Bir süredir Türkiye Kürt sorununda önünü göremiyor, ortada herhangi bir umut işareti yok. Hatta tam tersi bir durum yaşanıyor. Öncelikle 7 Haziran seçimlerinden önce çözüm süreci askıya alındı ve 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadarki süre zarfında çatışmalar hızla tırmandı. Ayrıca Suruç ve Ankara’da, Kürt siyasi hareketini ve onunla dayanışma içindeki hareketleri hedef alan ve IŞİD’e atfedilen iki katliam yaşandı.

Çözüm sürecinin en büyük katkısı Kürtlerin ciddi bir şekilde hasar görmüş olan Türkiye ile bağlarını hızla tamir etmesiydi. Ancak bu süreç tamamlanamadan makas tekrar açılmaya başladı.

Kürtlerin kopuşunu durdurma noktasında en çok Tahir Elçi gibi serinkanlı, sağduyulu, her iki tarafı da eleştirebilen, her iki tarafça, kısmen de olsa dinlenebilen isimlere ihtiyacımız var.

Elçi bir Kürttü. Çözümü için uğraştığı Kürt sorununun çözülememiş olması nedeniyle hayatını kaybetti.
Onun öldürülmesi öncelikle Kürtler için çok büyük bir kayba yol açtı.
Bir barış ve adalet elçisi olan Tahir Elçi’nin öldürülmesi tüm Türkiye için de ciddi bir kayba yol açtı.
Dolayısıyla onun öldürülmesine doğrudan ya da dolaylı olarak zemin hazırlayan herkesin suçu çok ağırdır.
Barış isteyen herkesin başı sağolsun!

Periscope'tan izle
29.11.2015 Tahir Elçi için...
29.08.2015 Interview with the Director of Religious Affairs Mehmet Görmez on Salafism, ISIS and Turkey (full text)
17.06.2015 « Erdogan a fait des erreurs stratégiques » Propos recueillis par Joséphine Dedet
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
16.04.2015 Pêdiviya çepa sosyalîst bi hereketa Kurd zêdetir e
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
31.03.2015 Die Staatskrise und ihre möglichen Auswirkungen auf den Lösungsprozess
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı

Son makaleler (10)
29.11.2015 Tahir Elçi için...
29.11.2015 Batı'nın IŞİD ile savaşı- Kadri Gürsel ve Mete Çubukçu ile açık oturum
27.11.2015 Can Dündar ve Erdem Gül için
26.11.2015 Yeni hükümet: Değişimden ziyade süreklilik
24.11.2015 'İslam yok ortada iktidar savaşı var' Cumhuriyet'ten Selin Ongun'un sorularına cevaplar
23.11.2015 ‘Geleneksel medya yok hükmünde olmaya doğru gidiyor’ Can Öktemer'in sorularına cevaplar
20.11.2015 Prof. Göle: “IŞİD bir medeniyeti temsil etmiyor ama bir medeniyete karşı savaşıyor”
19.11.2015 13 Kasım 2015 Paris saldırıları üzerine
18.11.2015 13 Kasım 2015 Paris saldırıları hakkında en çok sorulan sorular
16.11.2015 Son 25 yılın bilançosu: Devlet bir ölçüde İslamileşti, ama esas İslami hareket devletleşti