Lice olayları üzerine birkaç hızlı not

28.06.2013 rusencakir.com

Anaakım medyanın yine otosansür mekanizmalarını devreye sokması nedeniyle Gezi direnişindekine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Halkı bilgilendirmeyi yine büyük ölçüde sosyal medya üstlenmiş durumda. Hızla kaleme alınmış bu yazıyı da, Lice olayını anlamaya sosyal medya üzerinden bir katkı çabası olarak görmenizi diliyorum.

·  “Kalekol” yapımlarına, özellikle Lice gibi sınırdan hayli uzak bölgelerde hız verilmesi çözüm sürecinin ruhuna aykırıdır.
·  Kürt hareketinin değişik sözcüleri bu faaliyetleri süreci sabote etmek olarak görüp gösterdiler.
·  İnsanların kalekol yapımlarını protesto etmeleri doğal haklarıdır.
·  Devletin bu inşaatlara yönelik sivil protestolar olacağını bilmemesi/kestirmemesi imkansız. Lice’de yaşananlar ya işin ciddiyetinin kavranmadığını ya da devlet içinde birilerinin kasıtlı davrandığını gösteriyor.


·  Lice olayları en çok çözüm sürecine karşı olanları sevindirdi. Böylece “zaten başlamamıştı” veya “zaten başarı şansı yoktu” dedikleri sürecin sonlandığına hükmettiler. Halbuki taraflardan biri veya ikisi birden “bitti” demediği müddetçe bu sürecin bittiğini veya bitmekte olduğunu üçüncü şahıslar ileri süremez.
·  Kasıtlı veya değil, Lice’de protestoculara ateş açılması, son rakamlara göre bir kişinin ölüp yaklaşık 10 kişinin yaralanması hiç kuşkusuz çözüm sürecini olumsuz etkileyecektir. Ancak daha ilk günlerde Paris suikasti gibi kritik bir engeli aşmış olan sürecin bunu da aşma potansiyeli çok yüksek.
·  Ancak bunun için devletin Roboski’de yaptığını yapmaması, Lice ile yüzleşmesi, sorumluları saptayıp cezalandırması şart.
·  Aynı şekilde sürmekte olan karakol inşaatları konusunda Kürt hareketinin uyarı ve eleştirilerini dinleyip kaale alması gerekiyor. “Ben devletim, işime kimseyi karıştırmam” yaklaşımıyla çözüm sürecinin yürütülmesi mümkün değil.


·  Gezi direnişiyle birlikte İstanbul ile Diyarbakır, Taksim Meydanı ile Newroz Meydanı arasındaki mesafe hızla kapanmaya başladı. Gezi direnişçilerinin akşam forumlarında Lice’yi tartışması, bunun için yürüyüşler düzenlemesi de Türkiye toplumunun “hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır” durumundan sıyrılmakta olduğunu gösteriyor.
·  Eğer devlet Lice olaylarından gerekli dersleri çıkarmaz, bunun gereğini yapmaz, üstüne Lice’dekinin benzeri yeni gerilimlere kapı aralarsa, Gezi direnişinde büyük ölçüde Kürt hareketinin tutuk davranması nedeniyle yaşanmayan buluşma gerçekleşebilir.


·  Çözüm sürecinin bu türden badireleri atlatabilmesi için hükümetin acilen “ikinci aşama” için start vermesi, Kürt hareketinin taleplerini karşılamaya yönelik demokratikleşme adımlarını atması elzem.

·  Bundan sonra yaşanabilecek olumsuz gelişmelere daha hızlı müdahale edilebilmesi için Abdullah Öcalan’ın sürece daha aktif katılımını mümkün kılacak mekanizmaların oluşturulması gerekiyor.Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
07.07.2020 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile özel yayın
07.07.2020 Kararsızlar neden kararsız?
06.07.2020 Dindar ve sermayedar
03.07.2020 Kemal Can ve Ruşen Çakır ile Haftaya Bakış (21): Erdoğan ve Z kuşağı, iktidarın sosyal medya rahatsızlığı, İstanbul Sözleşmesi & Şehir Üniversitesi olayı
02.07.2020 Erdoğan’ın sosyal medyayla savaşı: Kazansa da kaybedecek
01.07.2020 Çoklu Diyanet
01.07.2020 İstanbul Şehir Üniversitesi: Ne oldu? Neden oldu? Levent Gültekin, Ferhat Kentel, Burak Bilgehan Özpek & Ruşen Çakır tartışıyor
30.06.2020 İstanbul Şehir Üniversitesi: İlan edilmiş bir ölümün güncesi
29.06.2020 Abdullah Gül’ün kaygısı
28.06.2020 Erdoğan sosyal medyayı kontrol altına alabilir mi?
07.07.2020 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile özel yayın
27.05.2020 Turkey: Will Erdoğan hold on to his voter base at all costs? Can he retain it?
12.05.2020 Les guerres post-modernes de la mafia en Turquie
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı