Lice olayları üzerine birkaç hızlı not

28.06.2013 rusencakir.com

Anaakım medyanın yine otosansür mekanizmalarını devreye sokması nedeniyle Gezi direnişindekine benzer bir durumla karşı karşıyayız. Halkı bilgilendirmeyi yine büyük ölçüde sosyal medya üstlenmiş durumda. Hızla kaleme alınmış bu yazıyı da, Lice olayını anlamaya sosyal medya üzerinden bir katkı çabası olarak görmenizi diliyorum.

·  “Kalekol” yapımlarına, özellikle Lice gibi sınırdan hayli uzak bölgelerde hız verilmesi çözüm sürecinin ruhuna aykırıdır.
·  Kürt hareketinin değişik sözcüleri bu faaliyetleri süreci sabote etmek olarak görüp gösterdiler.
·  İnsanların kalekol yapımlarını protesto etmeleri doğal haklarıdır.
·  Devletin bu inşaatlara yönelik sivil protestolar olacağını bilmemesi/kestirmemesi imkansız. Lice’de yaşananlar ya işin ciddiyetinin kavranmadığını ya da devlet içinde birilerinin kasıtlı davrandığını gösteriyor.


·  Lice olayları en çok çözüm sürecine karşı olanları sevindirdi. Böylece “zaten başlamamıştı” veya “zaten başarı şansı yoktu” dedikleri sürecin sonlandığına hükmettiler. Halbuki taraflardan biri veya ikisi birden “bitti” demediği müddetçe bu sürecin bittiğini veya bitmekte olduğunu üçüncü şahıslar ileri süremez.
·  Kasıtlı veya değil, Lice’de protestoculara ateş açılması, son rakamlara göre bir kişinin ölüp yaklaşık 10 kişinin yaralanması hiç kuşkusuz çözüm sürecini olumsuz etkileyecektir. Ancak daha ilk günlerde Paris suikasti gibi kritik bir engeli aşmış olan sürecin bunu da aşma potansiyeli çok yüksek.
·  Ancak bunun için devletin Roboski’de yaptığını yapmaması, Lice ile yüzleşmesi, sorumluları saptayıp cezalandırması şart.
·  Aynı şekilde sürmekte olan karakol inşaatları konusunda Kürt hareketinin uyarı ve eleştirilerini dinleyip kaale alması gerekiyor. “Ben devletim, işime kimseyi karıştırmam” yaklaşımıyla çözüm sürecinin yürütülmesi mümkün değil.


·  Gezi direnişiyle birlikte İstanbul ile Diyarbakır, Taksim Meydanı ile Newroz Meydanı arasındaki mesafe hızla kapanmaya başladı. Gezi direnişçilerinin akşam forumlarında Lice’yi tartışması, bunun için yürüyüşler düzenlemesi de Türkiye toplumunun “hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır” durumundan sıyrılmakta olduğunu gösteriyor.
·  Eğer devlet Lice olaylarından gerekli dersleri çıkarmaz, bunun gereğini yapmaz, üstüne Lice’dekinin benzeri yeni gerilimlere kapı aralarsa, Gezi direnişinde büyük ölçüde Kürt hareketinin tutuk davranması nedeniyle yaşanmayan buluşma gerçekleşebilir.


·  Çözüm sürecinin bu türden badireleri atlatabilmesi için hükümetin acilen “ikinci aşama” için start vermesi, Kürt hareketinin taleplerini karşılamaya yönelik demokratikleşme adımlarını atması elzem.

·  Bundan sonra yaşanabilecek olumsuz gelişmelere daha hızlı müdahale edilebilmesi için Abdullah Öcalan’ın sürece daha aktif katılımını mümkün kılacak mekanizmaların oluşturulması gerekiyor.Destek olmak ister misiniz?
Doğru haber, özgün ve özgür yorum ihtiyacı
Bugün dünyada gazeteciler birer aktivist olmaya zorlanıyor. Bu durum, kutuplaşmanın alabildiğine keskin olduğu Türkiye'de daha fazla karşımıza çıkıyor. Halbuki gazeteci, elinden geldiğince, doğru haber ile özgün ve özgür yorumla toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışmalı ve bu yolla, kutuplaşmayı artırma değil azaltmayı kendine hedef edinmeli. Devamı için

Son makaleler (10)
11.10.2019 Bekir Ağırdır ile söyleşi: 23 Haziran sonrası ittifaklar, yeni partiler ve Suriye operasyonu
10.10.2019 “Türkiye İttifakı” kuruldu!
09.10.2019 Suriye’ye harekat Erdoğan’ın krizini çözer mi?
08.10.2019 Donald Trump’ın ipi
04.10.2019 İktidar ve yanlılarının Ekrem İmamoğlu’na yaptığı iyilikler
03.10.2019 KHK olayı: Kim kimi affedecek?
02.10.2019 İktidarın yüzde 50 artı bir oy paniği
01.10.2019 Erdoğan’ın alternatifi kim olabilir?
26.09.2019 Erdoğan filmi başa sarabilir mi?
25.09.2019 İYİ Parti’nin seçimi
11.10.2019 Bekir Ağırdır ile söyleşi: 23 Haziran sonrası ittifaklar, yeni partiler ve Suriye operasyonu
01.10.2019 Turkey: Who can be the alternative to Erdoğan?
12.09.2019 Turquie: Quel renouvellement pour le CHP?
19.08.2019 Erneute Amtsenthebung: Erdogans große Verzweiflung
11.02.2016 Hesabên herdu aliyan ên xelet şerê heyî kûrtir dike
05.05.2015 CHP-şi Goşaonuş Sthrateji: Xetselaşi Coxo Phri-Elişina Mualefeti
03.04.2015 Djihadisti I polzuyutsya globalizatsiey I stanovitsya yeyo jertvami. Polnıy test intervyu s jilem kepelem
10.03.2015 Aya Ankara Az Kobani Darse Ebrat Khahad Gereft?
08.03.2015 La esperada operación de Mosul: ¿Combatirá Ankara contra el Estado Islámico (de Irak y el Levante)?
18.07.2014 Ankarayi Miçin arevelki haşvehararı